MacBook Pro je od začátku stvořen jako nástroj pro profesionální využití v hudební, fotografické i filmové sféře. Setkáte se s ním na podiích světových hvězd, ale naleznete jej i v brašně či ve studiu nejednoho foto-video profesionála. Co jej předurčuje k tomuto postu nekorunovaného krále tvůrčí práce? To se vám pokusím přiblížit očima velmi zapáleného uživatele MacBooku Pro.

Nebudeme si nic nalhávat velkou roli hraje stylizace a popularizace značky v tomhle odvětví, je třeba brát na zřetel, že si tuto pozici musel Apple dlouholetým snažením aby se stal MacBook předmětem touhy. Za toto můžeme poděkovat vizionáři Steava Jobse, který to dokázal díky svému perfekcionismu.

Jedna ze Stevových slavných vět zní: „Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete.“ V tom je zakopáno vědomí, být vždy o krok vepředu, byť to na první pohled nemusí dávat smysl. Zároveň totiž správně věděl, že: „Nemůžete se jednoduše zeptat zákazníků, co chtějí, a pak se to pokusit sestavit. V době, kdy to budete mít hotové, už budou chtít něco jiného.“

Žádné restarty, žádné komplikace

Jeho přístup k životu, práci, ale i vesmíru je nenapodobitelný stejně, jako přívětivé prostředí Mac OS. Po přechodu z Windows budete zmateni. Systém je totiž velmi „blbuvzdorně“ (omlouvám se!) postaven. Některé věci urputně hledáte, protože jste tak zvyklí. Ale Mac OS není stavěn na to, abyste se v něm stále dokola hrabali anebo čekali na dokončení aktualizace 234 z 286, systém je postaven tak, abyste zvedli víko, přihlásili se a pracovali nebo se bavili. A když máte hotovo, nebo chcete dělat něco jiného, tak to víko zase zaklapnete. To je vše. Žádné restarty, žádné komplikace.

Software jedině zakoupený

Používám výhradně zakoupený sw. Za prvé nejsem zvědavý na to, aby mi někdo s nějakou průkazkou hrabal v počítači a hledal, jestli jsem zločinec a za druhé, chci těžit maximum výkonu a pohodlí bez pádů aplikací v nevhodnou chvíli. Jsem toho názoru, že pokud chci sw používat a mám důvod používat ten, který jsem si vybral, měl bych za to zaplatit. Apple vám dá spoustu softwaru zadarmo v ceně, de facto i komplet náhradu za Office, takže není myslím důvod krást. Celý systém i aplikace jsou dnes již výhradně na 64bitové architektuře, takže za některé staré, oblíbené, si budete muset hledat náhradu. Odměnou za to budiž bleskurychlý start, na který si okamžitě zvyknete a budete ho druhý den brát jako samozřejmost.

 

Ticho léčí

Stará pravda říká, že ticho léčí… Ano, mám rád klid na práci a pokud mám chuť si k práci pustit hudbu, chci slyšet jen to, co si pouštím. Tak v tomto ohledu vás MBP určitě nezklame! Jeho systém unibody těla z kusu hliníku je doplněn sofistikovaným systémem chlazení s velmi tichými ventilátory. Takže při běžné zátěži vydrží být zcela nehlučný. Pokud mu dáte opravdu za uši, zafuní si průduchem kolem displeje, s nasátím vzduchu na bocích spodního dílu. Pokud mu opravdu naložíte a zahřejete ho do plna, pak může být zvuk chvilku až svištivý, ale není to na dobu delší, než je nutné. Jakmile teplota spadne, MBP opět utichne. Pokud jste například zvyklí pracovat v noci, budete spokojeni. Stačí jen dát cirkulaci vzduchu prostor.

 

Display

Věc, na kterou si musíte dávat u práce na MBP s fotografiemi je podsvícení displeje. Všechny Apple produkty jsou postaveny tak, aby zážitek ze sledování byl maximální. Takže je vše líbivé, krásné, ale může dojít k momentu, kdy je to až trochu prolhané. 

 

Trackpad

Trackpad od MBP,  je jeden z hlavních důvodů proč si notebook pořídít. Krásně velká, skleněná plocha, slast pro vaše prsty. S pomocí gest od MacOS budete mít svůj workflow na 100%.

Závěrem

Nepotřebujete nejnovéjší próčko za desítky tisíc korun. Dle mého názoru jsou pro nejen studenty a nejen MacBooky dělány až pár let (4 a víc) po vydání. Stroj za ty roky ztratí pouze na ceně. Výkonem, estetikou budou stále o pár levlů výše než konkurence za stejnou cenu.

Mám 6 let starý MacBook. Za týden přes něj projde minimálně 1000 fotek v rawu a vyexportujou 4 videa v 4K. Ukažte mi konkurenční (Windows) notebook, který by s tím bez jediného zaseknutí zvládl. Počítám s používáním MBP další 2 – 3 roky. Poté by teprvě měla vypršet podpora.

 

Kategorie: Recenze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *